CAFÉ™ 27" Smart Single Wall Oven with Convection
Model: CKS70DP2ZS1
| Feature | Description |
|---|---|
| Cleaning Time | Variable |
| Configuration | Single Oven |
| Connected Features | Audio entertainment (BT connection from phone), Family calendar (google), GE Appliance Notifications on screen, Grocery list on LCD screen, Recipe Access, Support videos |
| Control Type | 7" Full-Color Touch LCD Screen |
| Cooking System | True European Convection |
| Cooking Technology | Convection |
| Fuel Type | Electric |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Oven Control Features | 12-Hour Shut-Off Capability, Audible Preheat Signal, Auto Recipe Conversion, Control Lock Capability, Cook Time, CAdeg or FAdeg Programmable, Delay Time, Electronic Clock & Kitchen Timer, Mis-Wire Detection, Proof Mode, Remote Enabled, Sabbath Mode, Temperature Probe |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake, Convection Bake Multi-Rack, Convection Roast, Keep Warm, No Preheat Air Fry, Proof, Thermal Bake, Thermal Broil Hi/Lo, Turkey Mode |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element, 8-Pass Broil Element, Closed Door Broiling |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights, Black Gloss Finish, Hidden Bake |
| Oven Rack Features | 1 Extension Rack, 1 Flat Rack |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Product Type | Single Oven |
| Sabbath Mode | Yes |
| WiFi Connect | Built-In |
| Feature | Description |
|---|---|
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | CAFA%0a,,C/ Pro Style, Customizable |
| Handle Color | Brushed Stainless |
| Installation | Above Warming Drawer, Side-by-Side, Under Built-In Advantium, Under Built-In Microwave, Under Cooktop, Undercounter |
| Feature | Description |
|---|---|
| Total Capacity (cubic feet) | 4.3 |
| Feature | Description |
|---|---|
| Approximate Shipping Weight | 135 pounds |
| Cabinet Width | 27.0 inches |
| Cutout Depth (in) | 23.5 inches |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 inches |
| Cutout Height (in) | 27.63 inches |
| Cutout Width (in) | 25.25 inches |
| Depth with Door Open | 49.63 inches |
| Net Weight | 120 pounds |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21 inches |
| Overall Depth | 26.63 inches |
| Overall Height | 28.75 inches |
| Overall Width | 26.75 inches |
| Feature | Description |
|---|---|
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| Bake Wattage | 2600W |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Convection Wattage | 2400W |
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 20A |
| Hertz | 60 |
| KW Rating at 208V | 2.7 |
| KW Rating at 240V | 3.6 |
| Feature | Description |
|---|---|
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |