GE Profile™ GEOSPRING™ Smart Hybrid Heat Pump Water Heater 80-gallon - 120V - FlexCapacity
Up to 4.7x More Energy Efficiency
Control TypeElectronic, LED, Service Diagnostics Integrated
FlexCAPACITY
Connection Sizes - Water Inlet (MNPT)3/4"
Homeowner Savings
Unlock savings with up to $550* on annual energy bills. Plus, qualify for up to $900 in EnergyStar and local utility rebates. (*GE Standard Electric GE50S10BAM vs GE Profile PH50S10BPY Heat Pump Water Heater)
Total Control with SmartHQa,,C/
Wireless Leak Detection with Automatic Water Shutoff
Dynamic Demand Response
Lower energy bills made simple. GEOSPRINGa,,C/ water heaters are EcoPort Certified with built-in demand response capabilities to optimize home energy usage when rates are the lowest. Stay ahead of fluctuating energy costs.
| Feature | Description |
|---|---|
| Anode Rod | Magnesium, Sensing |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa, Google Home |
| Control Type | Electronic, LED, Service Diagnostics Integrated |
| Demand Response Capable | Yes |
| Diagnostic Feedback | Filter, Lock, Standard Electric |
| Drain Valve | Left Side |
| Drain Valve Type | Brass |
| Electronic, Integrated Mixing Valve | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Operating Modes | Heat Pump, High Demand/Boost, Hybrid (Default Mode), Standard Electric |
| Power Cord Length | 6'' 3-prong |
| Product Type | Electric Heat Pump |
| Renewable Air Filter | Top of Unit |
| Sensor | Leak Sensor Included (SPLK10N01A) |
| Temp & Pressure Relief Valve | Right Side |
| Temperature Setting | 100-140Adeg F Range, Factory Default 120Adeg F |
| Water Connection Location | Top |
| WiFi Connect | Built-In |
| Feature | Description |
|---|---|
| Color Appearance | Gray |
| Installation | Free-Standing |
| Feature | Description |
|---|---|
| Unit Capacity | 80 Gallons |
| Feature | Description |
|---|---|
| Approximate Shipping Weight | 360 pounds |
| Connection Sizes - Hot Water Outlet (MNPT) | 3 inches |
| Connection Sizes - Water Inlet (MNPT) | 3 inches |
| Net Weight | 331 pounds |
| Overall Depth | 27.0 inches |
| Overall Height | 76.38 inches |
| Overall Width | 27.0 inches |
| Product Diameter | 27 inches |
| Product Height (to top of unit) | 75 inches |
| Product Height (to top of water inlet/outlet connections) | 76.38 inches |
| Feature | Description |
|---|---|
| Electrical Circuit Required | 120/110VAC 15A, 60HZ or 240/208VAC 25A, 60Hz |
| Electrical Consumption - Lower Element | 3600W at 240VAC, 900W at 120VAC |
| Electrical Consumption - Upper Element | 3600W at 240VAC, 900W at 120VAC |
| Energy Consumption (kWh/year) | 1417 |
| First Hour Rate (FHR) | 94 Gallons |
| Hertz | 60 |
| Operating Water Pressure | 20-125 PSI (30-80 PSI recommended) |
| Voltage (MAX) | 240 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz or 240V; 60Hz |
| Feature | Description |
|---|---|
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 10-year tank and parts |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |