GE® 230/208V Through The Wall AC, Heat Pump, Variable Speed with WiFi
True Universal Fit
Simple slide-in installation is built in for a precise fit into a variety of different wall sleeves. Quickly fit and retrofit with confidence. Trim kit and installation kit included
Sleek Appearance
Net Weight92.2
Variable Speed Inverter Technology
Variable speed operation provides an advantage with shorter recovery time, improved efficiency, sound quality and dehumidification
New Upgraded Appearance
Bright, clean color & a decorative metallic silver accent encasing the air discharge louver, provide an overall sleek appearance
Quiet Mode
Unit operates fan and compressor at lowest speeds to provide best performance
3-Speed Fan
Select High, Medium, Low or Auto Setting to achieve the best in air comfort & ultimate flexibility. Available on heat-cool models
| Feature | Description |
|---|---|
| Air Discharge | Over / Under |
| Chassis Type | Fixed |
| Control Type | Electronic |
| Cooling Capacity Range BTU/Hr | TBD |
| Cord Length | 48" |
| Digital Time Temp Display | Yes |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling, 3 Fan Only, Variable |
| Filter Type | Easy Access, Rigid, Tilt-Out, Washable |
| LCDI / AFCI power cord | LCDI |
| Louver Style | 6-Way |
| Optional Grill | RAG13/RAG13A/RAG14E |
| Plug Type | Perpendicular/NEMA 6-20 |
| Product Type | Built-In |
| Refrigerant Type | R32 |
| Remote Control | Yes |
| Room Air Conditioner Features | Auto Fan, Batteries Included, Dehumidify Function, Energy Saver, Filter Indicator, Infrared Remote Control, On/Off Timer, Sleep Mode |
| Rotary Compressor | Yes |
| Thermostat Type | Thermistor |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top |
| WiFi Connect | Built-In |
| Feature | Description |
|---|---|
| Color Appearance | White |
| Feature | Description |
|---|---|
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.5 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 3.6 |
| Heating - Electric - BTUH - AHAM - 1R | 10800/8900 |
| Feature | Description |
|---|---|
| Approximate Shipping Weight | 94 pounds |
| Depth to Louvers | 20.63 inches |
| Net Weight | 92.2 pounds |
| Overall Depth | 19.0 inches |
| Overall Height | 14.56 inches |
| Overall Width | 24.06 inches |
| Feature | Description |
|---|---|
| CEER | 9.5 |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 5.5/5.9 |
| Cooling - Watts | 1263/1232 |
| Cooling Rated Capacity BTU/Hr | 12,000 Btu |
| Electrical Requirements | 208/230V |
| Heating - Electric - Heater Amps | 15.0/13.5 |
| Heating - Electric - Heater Watts | 3450/2821 |
| Hertz | 60 |
| Rated Heat Pump BTU | 8500/8300 |
| Volts/Hertz | 230V-208V/60Hz |
| Watts | 3450 |
| Feature | Description |
|---|---|
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance, Limited 5-year sealed system |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |