GE Profile™ Smart Grind and Brew Coffee Maker with Podless Single Serve
SCA Certified Coffee Maker
Experience a barista quality cup of coffee right from your own counter with this intelligent, SCA Certified Coffee Maker.
Fresh Ground Single Serve Coffee
This is podless, single serve done right. Enjoy brew flexibility with the freshest bean-to-cup coffee brewed directly into your personal mug or brew a whole carafe to share.
Adjustable Burr Grinder
Engineered with 6 adjustable grind settings, you can feel confident that each bean is precisely ground for your ideal coffee brew, every time.
Removable Water Tank
The large 90 oz. removable water reservoir allows you to brew up to 2 full carafes before a refill is needed.
Optimize Your Brew
Start every morning with your perfect cup of coffee. Adjust brew strength and dial in your exact preferences with flexible brew volume, innovative temperature control, adjustable bloom time and customizable brew strengths from light to extra bold.
WiFi-Enabled
The SmartHQ App allows you to use additional connected features of your WIFI-enabled coffee maker. MyBrew profiles, bloom time and grind time can be customized from anywhere, while voice control via Amazon or Google allows for easy remote brewing.
| Feature | Description |
|---|---|
| Bean Capacity (Hopper) | Up to 190g (6.7oz) |
| Bean Hopper Features | Built-in/BPAA free/ air-tight sealA and UV resistant tint to keep beans fresh |
| Brew Basket | Removable, Reusable, Gold Tone filter (includes extra large size and single-serve size), BPA-free and dishwasher safe. Compatible with standard 8-12 cups basket paper filter |
| Carafe | Thermal Vacuum; BPA Free; Meeting SCA Requirements for heat retention |
| Carafe Capacity Cups | 10 (45 oz) |
| Coffee Maker Features | Cord storage, Height 7" Volume 24 oz, Travel Mug Compatible, Travel mug volume selection: 6,8,10,12, 14,16,18,20, 24 oz |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa, Google Home, Smart HQ, The Google Assistant |
| Connected Features | Auto Brew (programable 24hr timer), Brew Complete Push Notification, Define Profile (list all variables, temp, strength, volume), Descale Push Notification, Empty Bean Hopper Reminder, Filter Change Push Notification, Set Time, Strength Adjust, Voice to Brew, Volume Adjust, Water Tank Monitor |
| Control Features | Delay Brew Programming, Grind Size: 6 options (course to fine), LED light bar notification, Save (3) user profiles/favorites (App only), Single Serve Control Option, Volume: 1-10 cups/6-24 oz, Single Serve or Whole Carafe |
| Fully Flushable | For cleaning/descale cycle |
| Grind Scale Adjust Method | Knob |
| Grind Scales | 6 Settings |
| Grind Size | Mechnical |
| Grinder Type | Conical Burr, Easy to Clean (Brush Included), Replaceable Burr |
| Max Cup Height | 7" |
| Plug Type | Nema plug per standard, 2 prong |
| Pre-Ground Compatible | Yes |
| Product Type | Coffee Maker |
| SCA certified | Yes |
| Settings (.) | Strength Settings: (5) Light, Medium, Bold, Extra Bold, Gold |
| Temperature Range | 185-205 F |
| Type | Countertop - Indoor |
| Voice to Brew | No |
| Water Filter | CustomA carbon water filter, Filter improvesA taste and removes odor of water by removing chlorine, hydrogenA sulfide and other contaminants from water, Filter isA included and installed at the bottom of theA reservoir, Titanium-plated Reusable Metal Filter, Micro Fine Mesh |
| Water Reservoir | 90 oz, BPA Free, Removable |
| WiFi Connect | Built-In |
| Feature | Description |
|---|---|
| Color Appearance | Carbon Black |
| Handle Color | Carbon Black |
| Feature | Description |
|---|---|
| Approximate Shipping Weight | 25 pounds |
| Net Weight | 20 pounds |
| Overall Depth | 12.3 inches |
| Overall Height | 16.4 inches |
| Overall Width | 7.5 inches |
| Feature | Description |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120V, 60Hz |
| Hertz | 60 |
| Watts | 360 |
| Feature | Description |
|---|---|
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |