CAFÉ™ 30" Smart Double Wall Oven with Convection
Model: CTD70DP2ZS1
Handle
Handle ColorBrushed Stainless
Cabinet Width
Cutout Depth (in)23.5
Total Capacity (cubic feet)
| Feature | Description |
|---|---|
| Cleaning Time | Variable |
| Configuration | Double Oven |
| Connected Features | Audio entertainment (BT connection from phone), Clock Sync to Cloud, Grocery list on LCD screen, Recipe Access, Remote Notifications, Remote Oven Control, Support videos |
| Control Type | 7" Full-Color Touch LCD Screen |
| Cooking System | Traditional (Lower), True European Convection with Direct Air (Upper) |
| Cooking Technology | Convection Upper; Traditional Lower |
| Fuel Type | Electric |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Oven Control Features | 12-Hour Shut-Off Capability, Audible Preheat Signal, Auto Recipe Conversion, Control Lock Capability, Cook Time, CAdeg or FAdeg Programmable, Delay Time, Electronic Clock & Kitchen Timer, Mis-Wire Detection, Proof Mode, Remote Enabled, Sabbath Mode, Temperature Probe, Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Artisan Pizza (Upper), Convection Bake (Upper), Convection Bake Multi-Rack (Upper), Convection Broil Hi/Lo (Upper), Convection Roast (Upper), No Preheat Air Fry, Precision Cooking Modes (Upper), Proof, Thermal Bake, Thermal Broil Hi/Lo, Turkey Mode, Warming |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element, 10-Pass Dual Broil Element (Upper); 8-Pass Dual Broil Element (Lower), Closed Door Broiling |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights (Both Ovens), Black Gloss Finish, Hidden Bake |
| Oven Rack Features | 1 Heavy-Duty Flat Rack and 1 Extension Rack (Upper), 2 Heavy-Duty Flat Racks (Lower) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 / 6 |
| Product Type | Double Oven |
| Sabbath Mode | Yes |
| WiFi Connect | Built-In |
| Feature | Description |
|---|---|
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | CAFA%0a,,C/ Pro Style, Customizable |
| Handle Color | Brushed Stainless |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Feature | Description |
|---|---|
| Capacity (Cu. Ft.) | 5.0 Upper / 5.0 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 10 |
| Feature | Description |
|---|---|
| Approximate Shipping Weight | 308 pounds |
| Cabinet Width | 30.0 inches |
| Cutout Depth (in) | 23.5 inches |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28 inches |
| Cutout Height (in) | 51.81 inches |
| Cutout Width (in) | 28.5 inches |
| Depth with Door Open | 48.75 inches |
| Net Weight | 284 pounds |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 25 inches |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 25 inches |
| Overall Depth | 26.75 inches |
| Overall Height | 53.0 inches |
| Overall Width | 29.75 inches |
| Feature | Description |
|---|---|
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Bake Wattage | 2850W |
| Broiler Wattage | 4300W (Upper); 4000W (Lower) |
| Convection Wattage | 2400W (Upper) |
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 40A |
| Hertz | 60 |
| KW Rating at 208V | 6.8 |
| KW Rating at 240V | 9 |
| Feature | Description |
|---|---|
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |