CAFÉ™ 30" Duo Smart Single Wall Oven in Platinum Glass
Model: CTS92DM2ZS5
Handle
Handle ColorBrushed Stainless
Cabinet Width
Cutout Depth (in)23.5
Total Capacity (cubic feet)
| Feature | Description |
|---|---|
| Cleaning Time | Variable |
| Configuration | Double Oven, Single Oven |
| Connected Features | Clock Sync to Cloud, Family Calendar (Google), GE Appliance Notifications On Screen, Grocery List on LCD Screen, Recipe Access, Remote Notifications, Remote Oven Control, Support Videos |
| Control Type | 7" Full-Color Touch LCD Screen |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air (Lower) |
| Cooking Technology | Traditional Upper; Convection Lower |
| Fuel Type | Electric |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Oven Control Features | 12-Hour Shut-Off Capability, Audible Preheat Signal, Auto Recipe Conversion, Control Lock Capability, Cook Time, CAdeg or FAdeg Programmable, Delay Time, Electronic Clock & Kitchen Timer, Mis-Wire Detection, Proof Mode, Remote Enabled, Sabbath Mode, Temperature Probe, Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi-Rack (Lower), Convection Roast (Lower), No Preheat Air Fry, Precision Cooking Modes (Lower), Proof (Lower), Thermal Bake, Thermal Broil Hi/Lo, Turkey Mode, Warming |
| Oven Features | 6-Pass Dual Broil Element (Upper), 8-Pass Bake Element (Both Ovens), 8-Pass Dual Broil Element (Lower), Closed Door Broiling |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights (Both Ovens), Black Gloss Finish, Hidden Bake |
| Oven Rack Features | 1 Heavy-Duty Offset Oven Rack (Lower), 1 Partial Extension Rack (Both Ovens) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 2/3 |
| Product Type | Single/Double Oven |
| Sabbath Mode | Yes |
| WiFi Connect | Built-In |
| Feature | Description |
|---|---|
| Color Appearance | Platinum Glass |
| Handle | CAFA%0a,,C/ Minimal Style |
| Handle Color | Brushed Stainless |
| Installation | Above Warming Drawer, Side-by-Side, Under Built-In Advantium, Under Built-In Microwave, Under Built-in Steam Oven, Under Cooktop (JP3000 Series and Induction Cooktops), Undercounter |
| Feature | Description |
|---|---|
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.2 Upper / 2.8 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 5 |
| Feature | Description |
|---|---|
| Approximate Shipping Weight | 212 pounds |
| Cabinet Width | 30.0 inches |
| Cutout Depth (in) | 23.5 inches |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28 inches |
| Cutout Height (in) | 27.31 inches |
| Cutout Width (in) | 28.63 inches |
| Depth with Door Open | 41.75 inches |
| Net Weight | 190 pounds |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 inches |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 inches |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 inches |
| Overall Depth | 26.75 inches |
| Overall Height | 28.13 inches |
| Overall Width | 29.75 inches |
| Feature | Description |
|---|---|
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| Bake Wattage | 1700W Upper / 2200W Lower |
| Broiler Wattage | 2750W Upper / 2950W Lower |
| Convection Wattage | 1300W |
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 20A |
| Hertz | 60 |
| KW Rating at 208V | 3.2 |
| KW Rating at 240V | 4.2 |
| Feature | Description |
|---|---|
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |